Yeni Ürün

Seiko Presage SPB397J Limitli Erkek Kol Saati

Safir kristal  CAM / Mekanik  MEKANİZMA / 100 metre  SU GEÇİRMEZLİK
ÜRÜN KODU: SPB397J
BARKOD:
Ücretsiz Kargo
  Tükendi!  
Abt Saat, satışını yaptığı tüm markaların yetkili satıcısıdır. Satışı yapılan tüm ürünler %100 orjinaldir ve garanti kapsamındadır, güvenle satın alabilirsiniz.
5000 TL ve üzeri siparişlerde kurye ile İstanbul içi aynı gün ücretsiz teslimat.

OrijinalÜrün

YetkiliSatıcı

ÜcretsizKargo

Aynı GünTeslimat

MağazadaDeğişim

İadeGarantisi

Ürün Açıklaması

Seiko Presage Craftsmanship Series SPB397J - El Yapımı Kadran / Limitli Üretim

Seiko Presage, Japon kültürününden ilham alınan ve sadece mekanik saatlerden oluşan üst segment bir koleksiyon. Presage'ın geçtiğimiz yıllarda en çok dikkat çeken modelleri ise lake,mine veya porselen kadrana sahip modeller. Seiko, normalde çok üst segment saatlerde gördüğümüz bu kadran tiplerini üretmekle saatçilikte bir odak noktası oldu. Marka, el işçiliği becerilerini bir arada topladığı "Zanaatkarlık Serisi" ile bu alandaki köklü bilgi birikimini tüm dünya ile paylaşıyor...

 

El Yapımı Porselen Kadran

Porselen kadranlar saatçilikte uygulanması en zor ve maliyetli zanaatlardan biri olarak kabul edilmekte. Bunun sebebi; çok yüksek sıcaklıklarda(1300 derece) birden çok kez tekrarlanan fırınlama işlemleri sırasında oluşabilecek en küçük hatanın kadranın tamamen çöpe atılmasına ve yeniden üretime başlamasından kaynaklanıyor. Porselen kadranlarda mükemmele ulaşmak o kadar zor ki 1 kadranın üretilmesi için yaklaşık 10 kadran denemesi yapılıyor.

 

Porselen kadranların üretilmesi hali hazırda bu kadar zor iken Seiko, bu modelde normal bir porselenden 4 kat daha sert ve dayanıklı "Arita Porselen" kullanarak daha bile zor bir üretim sürecine girmiş.

 

Çift bombeli safir kristal camın altındaki  porselen kadranın kremimsi/hafif parlak dokusu kendisini belli ediyor.

 

40.6 mm çaplı paslanmaz çelik kasaya daha çok Seiko'nun profesyonel dalgıç saatlerinde gördüğümüz çizilmelere karşı yüksek dayanıklılık sağlayan "Süper Sert Kaplama(Diashield)" uygulandı. Saatimizin bir dalgıç saati olmamasına rağmen uygulanan bu kaplama Seiko'nun "Craftsmanship Series" modelleri üretilirken; sağlamlığa ve uzun ömürlülüğe ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir.

 

Ön ve arka camın safir kristal olarak üretilmesiyle de çizilmelere karşı çok dayanıklı bir saat üretilmiş oldu.

 

Limitli Üretim

SPB397J, dünyada 1.500 adet limitli olarak üretiliyor. Saate uygulanan yüksek işçilik, el yapımı porselen kadran, Presage'ların en üst seviyesi olarak değerlendirilmesi ve 1.500 adet limitli üretim olması nedeniyle(kasa arkasında her saatin kaçıncı üretim olduğunu belirten işleme bulunuyor.) enderliğini koruyacak olup çok yüksek koleksiyon değeri taşıyor. Yıllar içerisinde koleksiyonerler tarafından aranan bir model olacağına inanıyoruz.

 

Yüksek Fonksiyonellik

SPB397J'nin özellikle el işçiliği ve tasarım ile ön plana çıkan bir model olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu modelde fonksiyonellik ikinci plana atılmamış ve bir otomatik saatte bulunmasının çok işe yarar olduğu bir komplikasyon eklenmiş: Güç Rezervi Göstergesi. Bu fonksiyon saatçilikte çok sık karşımıza çıkan bir fonksiyon değil. (Markalar için ekstra iş yükü ve maliyet çıkarttığı için böyle olduğunu düşünüyoruz.). Saatin enerjisinin depolayan "Tulumba" ismi verilen parçanın üzerine ekstra bir çark sistemi ekleniyor ve bu sayede kaç saatlik güç kaldığını görebiliyorsunuz.

 

Güç rezervi fonksiyonu kadranda saat 9-10 kısmına yerleştirilmiş. Tarih göstergesi ise saat 6 yönündeki bir alt kadranla göstermeyi tercih edilmiş. Ancak bu alt kadran alışılmışın dışında - ve koleksiyonerlerin değer verdiği - farklı bir şekilde çalışıyor. Yarım ay şeklinde tasarlanan bu kadran tam bir daire olmadığı için tarih ibresi 31'den sonra çok hızlı bir şekilde 1'e geri zıplıyor. Bu özelliğe "Retrograde Date" ismi veriliyor ve Bulgari, Cartier, Vacheron Constantin gibi markalar tarafından kullanılan özel bir fonksiyon. Bütün bu özellikleri bir araya getirdiğimizde Seiko'nun SPB397J üretilirken her kısmı incelikle düşündüğünü görüyoruz.

 

Her ne kadar klasik tarzda bir saat olduğunu düşünsek de bir spor saati gibi 100 metre su geçirmezliğe sahip. Bu durum da bize Seiko'nun en klasik tasarımlarında bile fonksiyonelliği ikinci plana koymadığını gösteriyor.

 

Üstün Mekanizma

Bu modelin içerisinde in-house 6R27 kalibresi bulunuyor. Seiko'ların içerisinde sadece en üst segment saatlerde kullanılan(bu nedenle ender bir mekanizmadır.) Bu kalibrenin bizce çok önemli iki özelliği var. Birincisi, Seiko mekanizmaları arasında en yüksek vuruş sayısına sahip mekanizmalardan biri olması. Vuruş sayısı saatin hassas zaman tutmasını etkileyen önemli bir unsur. 6R24, saatlik 28.800 adet vuruş sayısı ile hassasiyeti garanti altına alıyor.

 

İkincisi ise bahsettiğimiz gibi yüksek fonksiyonellik sunması. Bunlardan başlıcası, güç rezervi göstergesi. Buna ek olarak da retrograde tarih fonksiyonunu da sunması bu kalibrenin artı özelliklerinden.

 

Kendi özel koleksiyoner kutusunda satış sunulan Seiko Presage Craftsmanship Series SPB397J modelini Bağdat Caddesi mağazamızdan ve web sitemizden detaylı olarak inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

 

Abt Saat olarak satışını gerçekleştirdiğimiz her Seiko saat 2 yıl Türkiye ve uluslararası garanti kapsamındadır.